فرهنگسرای خانواده

سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان

امروز: دوشنبه 1398/5/28
تاریخ   1394/5/13   | تعداد بازدید   2789   | |

آموزش مسائل جنسی به کودکان قسمت اول
 

 

 

سکس الیته یکی از ارکان مهم زندگی انسان است. اما در زمینه آموزش مسائل جنسی هنوز شاهد نقصانهایی در جامعه هستیم، که می بایست به آنها پرداخته شود. حال این سوال مطرح می شود که آیا در فضای مملو از خفقان جوامع سنتی - مذهبی، که در آن سکسوآل بودن انسان انکار وسرکوب می شود، ایفای چنین مسوولیتی ممکن است؟

خوب بهتراست به جای اینکه پشت موانع محتمله، ناامیدانه خود را ببازیم، سعی کنیم با استفاده از حداقل امکانات موجود و کمی خلاقیت ولو در نهایت محدودیت ها، کمال بازدهی را داشته باشیم. گاهی برای حل مشکلات و مصائب، معدود راه های ممکن ناچیز بشمار می آیند، اما دردراز مدت کیفیت مطلوب را فراهم می آورند.

بعنوان مثال خانواده که نخستین  نهاد اجتماعی که شخصیت فرد در آن شکل می گیرد، می تواند ساده ترین و موثرترین نهاد آموزش سکسوآلیته به افراد باشد. تا بحال چند درصداز شما در کودکی پدر و مادر خود را در حال بوسیدن و عشق بازی دیده اید؟ یا چند نفرتا بحال با ایشان در مورد مسائل جنسی به مباحثه نشسته اید؟ متاسفانه گفتگو در این گونه موارد تابو است و در فرهنگ ما هنوز "جا نیفتاده" است.

البته چگونگی آموزش جنسی به کودکان خود از لحاظ روانشناختی نیاز به آموزش و رعایت برخی نکات دارد. یکی از موارد بارز در این زمینه، مساله خود ارضایی کودکان است. خودارضایی کودکان، امری طبیعی است. دخترها حتی ازسنیندو سه سالگی از روی کنجکاوی با سکس ابزار خود بازی می کنند، و پسران نیز علاوه بر"انگولک"، به شکم خوابیده و خود را به زمین/ تشک و یا غیره می مالند.

  تابحال موارد معدودی در مورد به ارگاسم رسیدن کودکان ثبت شده است، به هر حال آنچه حائز اهمیت است، آگاهی به رفتار جنسی کودکان و ترغیب آنها به انجام درست آن می باشد؛ تا مبادادر این زمینه احساس گناه، عذاب وجدان و حقارت نمایند. در صورت مشاهده چنین صحنه ای هرگز کودک را از انجام خودارضایی منع نکنید، بلکه بگذارید تا با کنجکاوی بدن خود رابشناسد و ازانجام این کار احساس خوبی داشته باشد؛ وگرنه در آینده در ابراز علایق،احساسات و خواستهای جنسی اش دچار مشکل خواهد شد. فراموش نکنید تنبیه در این گونه موارد عقده می سازد.

بدین ترتیب شما به او می آموزید که اجازه لمس و لذت بردن از بدنش تنها دراختیار "اوست"،و در صورت عدم تمایلش هیچ کس اجازه تعدی و تجاوز به آن را ندارد. مشکل اصلی والدین  این است که با فرزندان خود «دوست صمیمی» نیستند،این لازمه راحتی صحبت کردن پیرامون موارد جنسی است. و تنها زمانی کودک اتفاقات را برای شما تعریف خواهد کرد که این اطمینان و اعتماد و نزدیکی را به شما داشته باشد. چه بسا کودکانی که حتی در محیط خانواده قربانی سواستفاده های جنسی افراد فامیل می شوند ولیکنجرات/ شرایط امن صحبت کردن راجع به آن را ندارند.

این حق بچه هاست که در مورد سکس بدانند. پس چه بهتر که این آگاهی توسط خانواده به آنها برسد،تا اینکه توسط دوستان و یا فیلم های سوپر؛ منابعی غیر قابل اعتماد و ناشی که ممکن است بینش او را نسبت به امور جنسی منفی نمایند. با ابراز عشق در حضور کودکان به آنها بفهمانیدکه بوسیدن و سکس امری عاطفی و مطلوب است.

. از بوسیدن و ناز دادن آنها در مقابل دیگران خجالت نکشید، بگذاریدمهر ورزیدن، برایشان امری طبیعی شود، نه تابو!

یکی دیگراز معضلات والدین برخورد صحیح و پاسخ "مناسب" به سوالات بی پایان کودکان در زمینه مسائل جنسی و تولید مثل است. کودکان تا سن هفت سالگی علاقه زیادی به پرسش در مورد چگونگی تولید مثل و اندام تناسلی دارند و به کرات دربازی های کودکانه شان نقش«دکتر» را بازی می کنند.

سعی کنید در پاسخ به سوالات کودکان داستان بافی نکنید و حقیقت امر را به نحوی نه اغراق آمیز ونه بیش از حد خلاصه شرح دهید. حال از چه واژه هایی استفاده باید نمود؟ برخی از روانشناسان معتقدند بکارگیری واژه های صحیح علمی مانند : سکس ابزار،واژن،رحم، چُل، خایه، باسن، پستان، دخول، سکس، جنین، زاییدن و ... بهتر از بکارگیری واژههای عامیانه است. برخی نیز واژه های عامیانه را کم دردسرترمی دانند. به نظر من مهماین است که مثلا به آنها بفهمانیم «نوزاد از واژن زن بدنیا می آید» و از "بازارخریده" نمی شود! در هر صورت کودک باید درسن هفت سالگی با این واژه ها تا حدی آشنایی داشته باشد.

دوره دوم از هفت تا چهارده سالگی، دوره ای است که کودک بتدریج پا به دوران بلوغ گذاشته وکنجکاوی و ماجراجویی خاصی در مورد چگونگی انجام امور جنسی دارد. حال محتوای سوالات عبارتند از احساسات، تکنیک ها، عکس العمل ها، لذات و خطرات. اطلاعات در مورد پریود،آمیزش و راههای جلوگیری از بارداری می بایست در برنامه آموزشی این دوره قرار گیرد.البته با مرور زمان تجربیات شخصی خود آنها از این عمل بهترین نوع خود آموزی خواهد بود،اما کاری که از عهده والدین برمی آید همانا مجهز کردن آنها به اطلاعات کافی در موردامورجنسی و پیشگیری از ابتلاشان به بیماریهای جنسی است../.

ادامه دارد

منبع از  womanology

=================================================

 آموزش مسائل جنسی به کودکان قسمت دوم:http://www.khanevadeh.ir/page.aspx?id=340   

                                                                                                  
نمونه سوالاتی که معمولا برای کودکان مطرح است و...